Menu

V02 Group Exercise timetable


Class Types (click to open)
 

Holistic

Encompassingthe whole body. The physical body, breath and mind. Promoting physical and emotional wellbeing.

Dance

Choreographed classes. Fun classes to burn calories while moving rhythmicallyto the music.

Strength

Classes that promote power and strength in the physical body using body weights, barbells or dumbbells. Toning the major muscle groups.

Cardio

High energy classes that elevate the heartrate thus improving stamina and overall fitness levels. Calorie burners.

Gentle

A slower paced class with exercises that are gentle on the body.

 
  Time Activity Instructor Room Spaces Term time only Class type
Monday 07.15 – 08.00 Morning ABC Ania Studio 2 25
  07.30 – 08.15 Iyengar Yoga Mary Studio 1 20  
  12.00 – 12.45 Glutes on Fire Veronica Studio 2 30
  12.00 – 12.45 Pilates Maggie Studio 1 16  
  13.00 – 13.45 Zumba Josie Studio 1 25
  13.00 – 13.45 Body Conditioning Jennifer Studio 2 30
  16.00 – 16.45 Pilates Angela Studio 1 16
  16.15 – 17.00 Kips Spin Sam Studio 2 19
  17.15 – 18.00 Advanced Step Sally Studio 2 30  
  17.30 – 18.25 Yoga & Relaxation Veronica Studio 1 20  
  18.00 – 19.00 Body Conditioning Sally Sports Hall 60  
  18.00 – 19.00 High Energy Aerobics Jennifer Studio 2 35
  18.30 – 19.30 Pilates John Studio 1 18  
  19.00 – 20.00 Cardio Combat Sally Studio 2 30  
  19.05 – 19.50 HIIT Ania Sports Hall 60  
  19.45 - 20.30 Pure Stretch Helena Studio 1 20
Tuesday 07.05 – 07.50 Kips Spin Lenka Studio 2 19  
  09.30 – 10.30 Yoga & QiGong Vikki Studio 1 20  
  12.00 – 12.45 Box-Fit Circuits Sam Studio 2 24
  12.15 – 13.00 Power Yoga Veronica Studio 1 20  
  13.00 – 13.45 Pilates Jean Studio 1 16  
  13.00 – 13.45 Body Conditioning Veronica Studio 2 30  
  16.15 – 17.00 Cardio Dance Mix Michelle Studio 1 20  
  17.00 – 18.00 Vinyasa Yoga Vikki Studio 1 20  
  17.15 – 18.00 HIIT 321 Maggie Studio 2 25  
  18.00 – 18.45 Zumba Maggie Studio 2 35
  18.00 – 19.00 Pilates Flow Jill Studio 1 16  
  18.00 – 19.00 O2 touch rugby O2 Touch Team STP 1 50  
  18.00 – 18.45 Legs Bums & Tums Ania Sports Hall 100  
  19.00 – 19.45 Circuits & Abs Veronica Sports Hall 60    
  19.00 – 19.45 Ab Attack Ania Studio 1 16  
  19.00 – 19.45 Spin Michael Studio 2 19  
  19.00 – 20.00 Cardio Tennis GDT Tennis Dome 30
  20.00 – 20.55 Vinyasa Flow Yoga Kathryn Studio 1 20  
Wednesday 07.15 – 08.00 Abs Core & Back Ania Studio 2 25  
  07.30 – 08.15 Iyengar Yoga Mary Studio 1 20
  10.00 – 11.00 Stay Active Gentle Fitness Bianca Sports Hall 50  
  11.00 – 12.00 Stay Active Tai Chi Jerry Studio 2 30  
  12.00 – 12.45 Pilates John Studio 1 18  
  12.30 – 13.15 Body Conditioning Sally Studio 2 35  
  13.15 – 14.00 Pure Stretch Bianca Studio 1 20
  13.15 – 14.00 Step Sally Studio 2 30  
  16.00 – 16.45 Kips Spin Sam Studio 2 19
  17.00 – 18.00 BoxFit Sam Studio 2 20
  17.00 – 18.00 Flow and Restore Yoga Alice Studio 1 20
  18.00 – 18.45 Upp Body & Abs Veronica Studio 2 30  
  18.00 – 19.30 Intermediate Flow Yoga Alice Studio 1 20  
  18.00 – 18.45 Bodyweight Blast Sam Sports Hall 60
  18.45 – 19.30 Legs Bums Tums Nicky Sports Hall 100
  19.00 – 19.45 Spin Cathy Studio 2 19  
  19.30 – 20.30 Hatha Yoga Vikki Studio 1 20  
Thursday 07.15 – 08.00 Spin Ania Studio 2 19  
  07.00 – 08.00 Cardio Tennis GDT Tennis Dome 30
  09.30 – 10.30 Yoga & QiGong Vikki Studio 1 20
  12.00 – 13.00 Yin Yoga Toni Studio 1 20
  12.00 – 12.45 Zumba Josie Studio 2 35    
  13.00 – 13.45 Get To GripR Circuits Sam Studio 2 24
  13.00 – 14.00 Pilates Kathy Studio 1 16  
  16.00 – 16.45 Zumba Maggie Studio 1 25  
  16.15 – 17.00 Meet Your Core Sam Studio 2 25
  17.00 – 18.00 Beginners Pilates Jill Studio 1 16
  17.00 – 17.45 KIPS Spin Sam Studio 2 19
  18.00 – 19.00 Pilates Flow Jill Studio 1 16  
  18.00 – 19.00 HIIT Sally Sports Hall 60  
  18.00 – 19.00 Power Hour Ania Studio 2 25    
  19.00 – 19.45 Kips Spin Maggie Studio 2 19  
  19.00 – 20.00 Step & Lower Body Sally Sports Hall 60    
  19.00 – 19.55 Power Yoga & Relaxation Veronica Studio 1 20  
Friday 07.15 – 08.00 Pilates John Studio 1 18  
  09.00 – 10.00 Stay Active Pilates Maggie Studio 2 20  
  10.00 – 11.00 Stay Active 55+ Zumba Sue Studio 2 35  
  11.00 – 11.55 Stay Active Pilates Maggie Studio 2 25  
  12.00 – 12.45 Spin Kat Studio 2 19  
  12.00 – 12.55 Yoga & Relaxation Veronica Studio 1 20  
  13.00 – 13.45 Ab Attack Maggie Studio 1 16
  13.00 – 13.45 Body Conditioning Kat Studio 2 35  
  16.00-16.45 Barre Fitness Ania Studio 1 16
  17.00 – 17.45 HIPP Angela Studio 1 16  
  17.00 – 18.00 Yoga Toni Studio 2 25
  17.15 – 18.00 Cardio Conditioning Veronica Sports Hall 65    
  18.00 – 19.00 FitSteps Michelle Studio 2 25  
  18.00 – 18.30 Abs Core Back Veronica Sports Hall 70  
Saturday 09:15 - 10:00 FitSteps Michelle Studio 2 25
  09.15 – 10.00 Cardio Abs Jen Studio 1 30
  10.00 – 11.00 Pilates John Studio 1 20  
  10.00 – 10.55 Body Conditioning Sam Sports Hall 60  
  10.05 – 10.50 Kips Spin Lenka Studio 2 19
  11:00-12:00 Ashtanga Yoga Mandy Studio 2 25  
  11.00 – 12.00 Pilates John Studio 1 20
  17.00 – 17.45 Spin Cathy Studio 2 19
  18.00 – 19.00 Vinyasa Flow Yoga Kathryn Studio 1 20  
Sunday 09.15 – 10.00 Yogalates John Studio 1 18
  09.10 – 09.55 Spin Ania Studio 2 19  
  10.00 – 11.00 Pilates John Studio 1 18  
  10.00 – 11.00 Legs Bums Tums Ania Studio 2 30  
  11.00 – 12.00 Zumba Maggie Studio 2 35  
  11.00 – 12.00 Hatha Yoga John Studio 1 20  
  18.00 – 18.55 Yin Mantra Yoga Kazli Studio 1 18
  18.00 – 18.45 Upper Body & Abs Veronica Studio 2 30
  19.00 – 19.45 Mindfulness Frank Studio 1 25
  19.10 – 19.55 Circuits & Abs Veronica Sports Hall 60    


Timetable may be subject to change..